60 هزار میلیارد تومان برای فروش کدام خودروهای وارداتی بلوکه شد؟

60 هزار میلیارد تومان برای فروش کدام خودروهای وارداتی بلوکه شد؟
سهند جعفری زاد
1 سال پیش
1,001 بازدید
0 0
سود وزارت صمت از بلوکه کردن پول خریداران چند درصد است؟

به گزارش بازارخودرو، 120 هزار نفر درحالی در طرح پیش فروش خودروهای وارداتی شرکت کرده‌اند که هنوز مشخص نیست چه خودروهایی و با چه قیمتی قرار است به بازار ایران عرضه شود. مدیر پروژه واردات خودرو تنها شفاف‌سازی که در رابطه با مدل خودروهای پیش‌فروش‌شده انجام داد، این بود که عرضه دو مدل را قطعی و فروش سایر مدل‌ها را مشخص نکرد.

او در این رابطه اعلام کرد: فعلا همان دو مدل خودروی چانگان CS55 و CS35 پلاس عرضه می‌شود. اما ممکن است دو مدل فیات یعنی فیات 500 و فیات Tipo و همچنین هیوندای النترا نیز عرضه شود، اما عرضه آن‌ها فعلا قطعی نشده است.

همچنین حتی اگر مدل‌ خودروها مشخص باشد، متقاضیان نمی‌دانند که به کدام مدل دست پیدا می‌کنند. در این طرح حتی شانس و قرعه هم دخیل نیست و مردم برای هیچ تا کنون 500 میلیون تومان خود را در اختیار وزارت صمت قرار داده‌اند.

چندی پیش امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت گفته بود که تحویل خودروهای وارداتی زمان‌بر خواهد بود.

او در این‌باره توضیح داد: خودروسازان خارجی پس از ثبت سفارش اقدام به ساخت خودرو می‌کنند و این‌گونه نیست که خودرو تولید کنند و در پارکینگ‌های خود نگهداری کنند.

حال با این توضیحات به نظر می‌رسد که وزارت صمت ابتدا ارز موردنیاز خود را برای واردات از جیب مردم تامین و پس از آن اقدام به خرید و واردات خودروهای خارجی به کشور می‌کند. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که بلوکه‌شدن پول‌های مردم تاکنون می‌تواند سهم زیادی را در سود دولت و وزارت صمت به خود اختصاص دهد.

وزارت صمت در مقابل انتقادات فراوان رسانه‌ها و کارشناسان در رابطه با شیوه پیش‌فروش خودروهای وارداتی مطرح شد، ایده جدیدی را مطرح کرد که این شرایط جدید نیز همچنان با ابهامات فراوانی همراه است.

امید قالیباف، سخنگوی این وزارتخانه در روزهای گذشته اعلام کرد که به حساب بلوکه‌شده 500 میلیون تومانی متقاضیان سود کوتاه‌مدت تعلق می‌گیرد.

حال این سوال به وجود می‌آید که متقاضیان خرید خودروهای وارداتی از این بلوکه شدن سودی می‌برند؟

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که وزارت صمت هنوز اعلام نکرده است که سود عایدی متقاضیان طرح پیش فروش خودروهای وارداتی چند درصد است. اما با توجه به شرایط بانک‌ها در سپرده‌گذاری‌های کوتاه‌مدت، افرادی که 500 میلیون تومان در حساب خود بلوکه کرده‌اند، بین 25 میلیون تا 85 میلیون تومان سود می‌کنند.

بر اساس مدت بلوکه‌شدن پول متقاضیان در واقع به آن‌ها سودی بین 10 تا 14 درصد تعلق می‌گیرد. با توجه به ثبت تورم نقطه‌ای بالای 52 درصد در پایان بهمن سال جاری، در حالی که پول مشتریان یک سال بلوکه بماند، یعنی آن‌ها از این نوع سرمایه‌گذاری زیانی بین 38 تا 42 درصد متحمل شده‌اند.

گرچه طبق اعلام وزارت صمت 16 اسفند قرعه‌کشی طرح پیش فروش خودروهای وارداتی انجام می‌شود، در این میان هنوز ابهامات فراوانی وجود دارد. حال این مساله مطرح می‌شود که پول‌های مردم تا چه زمانی قرار است بلوکه بماند که بانک‌ها بتوانند به متقاضیان خرید خودروهای وارداتی سود بدهند؟


منبع: بازارخودرو
ارسال توییت
0