طرح جدید واردات خودرو با حداکثر آرا به تصویب رسید

سهند جعفری زاد
11 روز پیش
416 بازدید
0 0

در جلسه علنی امروز مجلس نمایندگان مردم در خانه ملت با هدف تنظیم بازار خودرو با واردات مدیریت شده خودرو موافقت کردند.

به گزارش بازارخودرو، به نقل از خانه ملت، در نشست علنی امروز (چهارشنبه 26 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت تامین نظر شورای نگهبان با 193 رای موافق، 9 رای مخالف، 5 رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.

بر این اساس ماده (4) این طرح برای جلب نظر شورای نگهبان، بدین شرح اصلاح شد:

ماده (۴ )- هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.

تبصره 1- با هدف تنظیم بازار و رعایت الگوی مصرف، شاخص های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آنها (متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) به صورت سالانه، توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می رسد.

تبصره 2- وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال نماید و گزارش آن را هر سه ماه یکبار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارایه نماید.

تبصره 3- وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است سیاست های تشویقی برای اولویت دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه گذاری در تولید خودرو اقدام میکنند، تدوین و اعمال نماید.

تبصره 4- دستور العمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی با لحاظ پرهیز از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین می گردد.

پیش بینی می شود این بار شورای نگهبان با تصویب نهایی این طرح گامی بلند به سوی مردم سالاری که شعار همیشگی جمهوری اسلامی بوده، بردارد.

بدون شک تصویب نهایی این طرح به متعادل شدن قیمت ها در بازار خودرو کمک شایانی خواهد کرد.

قیمت روز خودروهای داخلی و خارجی را از رسانه تخصصی بازارخودرو دنبال کنید.


منبع: خانه ملت
ارسال توییت
0