حداقل میزان عرضه خودرو در بورس برای خودروسازها مشخص شد

حداقل میزان عرضه خودرو در بورس برای خودروسازها مشخص شد
سهند جعفری زاد
1 سال پیش
611 بازدید
0 0
طبق ابلاغ وزارت صمت به خودروسازها، حداقل عرضه هر محصول در بورس کالا در هر دوره برای خودروسازها متفاوت است.

به گزارش بازارخودرو، حداقل میزان عرضه خودرو در بورس برای خودروسازها مشخص شد. منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه‌ای به شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور شرایط عرضه محصولات خودروسازها در بورس کالا را اعلام کرد.

بر طبق ابلاغیه، حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد 2000دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان 500 دستگاه است.

همزمان با ابلاغ این نامه اعلام شد که 2000 دستگاه تارا دستی و اتوماتیک امروز (چهارشنبه) در بورس کالا عرضه می شود.

علاوه بر عرضه امروز تارا، 2000 دستگاه پژو 207 اتوماتیک و دستی شنبه 26 آذرماه در بورس کالا عرضه خواهد شد.

در نامه معاون وزیر صمت خطاب به خودروسازها آمده، لازم است در راستای تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای برای هر گونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت گردد:1- حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد 2000دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان 500 دستگاه است.


2- شرکت‌های خودروساز موظفند لیست خریداران محصولات طی 48 ماه گذشته را پیش از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد لیست تجمیع شده مذکور و همچنین خریداران دوره‌های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آنها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید خارج شوند.


3- خودروسازان موظفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیز طرح جوانی و …) را متناظر با عرضه‌ها در بورس کالت انجام دهند.


4- خودروسازان موظفند برنامه‌ریزی لازم درخصوص عرضه در بورس را مطابق مجوزهای فروش اعطا شده به گونه‌ای انجام دهند که خدشه‌ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدلا معوق جدید ایجاد نشود.

5- هر گونه عرضه خودرو فراتر از مجوز اخذ شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو اعم از گواهی سپرده، معاملات سلف و سلف موازی استاندارد و یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالا با توجه به آن که بر تعهدات آتی هر خودروساز تأثیر می‌گذارد مستلزم اخذ مجوز از وزارت صمت است.

منبع: بازارخودرو
ارسال توییت
0