افزایش قیمت محصولات سایپا تا سقف 40 میلیون تومان!

افزایش قیمت محصولات سایپا تا سقف 40 میلیون تومان!
سهند جعفری زاد
7 ماه پیش
1,346 بازدید
1 0
فهرست جدید قیمت محصولات سایپا بروزرسانی شد که طبق آن قیمت پنج محصول افزایش یافته است.

به گزارش بازارخودرو به نقل از تجارت‌نیوز، بیست و پنجم بهمن ماه بود که مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا در نامه‌ای به شورای رقابت خواستار افزایش قیمت کارخانه محصولات این شرکت خودروسازی شد. در حالی که کمتر از یک ماه از این درخواست می‌گذرد، این تولیدکننده داخلی، دیروز 21 اسفند 1401، پنج محصول خود را طبق جدول زیر با قیمت جدید به نمایش گذاشت.

بر اساس قیمت‌های جدید پراید وانت معمولی و آپشنال حدود 40 میلیون تومان، ساینا اس و کوییک اس حدود شش میلیون تومان و کوییک‌پلاس اتومات حدود هشت میلیون تومان افزایش قیمت را درب کارخانه تجربه کردند.

در نامه‌ای که پیش از این شرکت خودروسازی سایپا به رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس ارسال کرده بود آمده است: کلیه اطلاعات مربوط به بهای تمام‌شده محصولات بر اساس آخرین صورت‌های مالی حسابرسی‌شده است. همچنین آنالیز نهادهای تولید و تغییرات آن در بازه‌های زمانی مختلف و نیز درخواست صدور مجوز تعدیل نرخ‌های فروش محصولات توسط شرکت سایپا به شورای رقابت ارسال شد.

حال پس از این درخواست شورای رقابت با افزایش قیمت پنج محصول سایپا موافقت کرده است. با این حال هنوز تغییری در قیمت سایر محصولات به وجود نیامده است.

قیمت محصولات سایپا در سال آینده

برخی اخبار نیز از این حکایت دارند که در سال آینده شورای رقابت مجوز افزایش 30 تا 80 درصدی قیمت‌ها را برای ایران خودرو و سایپا صادر کند. چراکه این دو خودروساز دولتی همچنان با زیان مشغول به تولید هستند. حال دولت و وزارت صمت قصد دارند از جیب مردم زیان این خودروسازان را جبران کنند.

در این بین بسیاری از کارشناسان با اشاره به میزان زیان‌دهی خودروسازان معتقدند که اگر دولت تولید را همین حالا متوقف کند و تمام نیاز بازار را از طریق واردات پاسخ دهد، زیان کمتری را به صنایع کشور و مردم تحمیل می‌کند.

از دیگر سو، گرچه دو خودروساز دولتی گاه و بی‌گاه موفق به دریافت مجوز افزایش قیمت می‌شوند، اما هنوز تغییری در کیفیت و خدمات پس از فروش آن‌ها مشاهده نمی‌شود. حتی آن‌ها برای جبران این زیان‌ها، نیازهای اولیه ساخت یک خودرو نظیر جالیوانی و زه را به‌عنوان آپشن محاسبه می‌کنند تا بدین صورت پول بیشتری از مشتریان دریافت کنند.

یا خریداران برای دریافت خدمات پس از فروش این شرکت‌ها باید هفته‌ها در صف‌های طولانی منتظر بمانند و در نهایت هم خدماتی که درخواست کرده‌اند را حتی به‌رغم داشتن کارت طلایی بیمه دریافت نکنند.

از سوی دیگر، همواره افزایش قیمت خودرو در کارخانه سیگنالی برای بازار است و این اتفاق محرکی برای افزایش قیمت در معاملات آزاد است. حتی اگر همچون مقطع کنونی این تحرکات پیش‌خور شده باشند.


منبع: تجارت نیوز
ارسال توییت
0