بیمه شخص ثالث

یکی از سرویس های پرکاربرد اپلیکیشن بازار خودرو سرویس بیمه شخص ثالث است. بوسیله این سرویس میتوانید قیمت کلیه شرکت های صادر کننده بیمه شخص ثالث را در اپلیکیشن بازارخودرو مشاهده نمایید و سپس به صورت آنلاین بیمه شخص ثالث را سفارش دهید. کلیه مراحل از استعلام قیمت بیمه تا سفارش بیمه آنلاین است و در هیچیک از مراحل نیاز به حضور شما نیست.

پس از صدور بیمه شخص ثالث با پست یا پیک به آدرس شما ارسال میشود.

بیمه شخص ثالث

 

 

اپلیکیشن اندروید بازارخودرو

 

 

اطلاعات بیشتر در مورد بیمه شخص ثالث

کلیه خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی بر عهده بیمه شخص ثالث میباشد. بنا به قانون، خرید بیمه شخص ثالث برای همه خودروها اجباری میباشد و نداشتن این بیمه عواقب خطرناکی برای دارندگان وسائل نقلیه به همراه دارد .

در این بیمه راننده‌ مقصر حادثه شخص ثالث محسوب نمی‌شود و برای جبران خسارت‌های جانی راننده مقصر، بیمه حوادث راننده به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث ارائه میگردد.

بیمه حوادث راننده خسارت‌های جانی وارد شده به راننده را جبران می‌کند و در برابر خسارت‌های مالی هیچگونه پوششی ارائه داده نمیشود.

در قرارداد بیمه شخص ثالث شخص اول صاحب بیمه‌نامه و مالک خودرو است که به آن بیمه‌گذار میگویند. شخص دوم  شرکت ارائه‌دهنده‌ بیمه شخص ثالث است که بیمه‌گر نامیده می‌‌شود. شخص  ثالث نیز افرادی هستند که در حوادث مرتبط با خودرو زیان جانی یا مالی دیده اند.

مواردی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار میگیرد عبارتند از:

بیمه شخص ثالث به دو دسته مالی و جانی تقسیم‌‌‌‌‌ می‌شود . پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی میباشد و در پوشش مالی آن خسارت‌‌‌‌های مالی وارد شده به خودرو یا اموال افراد زیان دیده (به جز راننده مقصر) جبران‌‌‌‌‌ میگردد.

سقف پرداخت هزینه‌‌‌ها در پوشش جانی بر اساس مبلغ دیه در ماه حرام تعیین‌‌‌‌‌ میشود و سقف پوشش مالی در شرکت‌‌‌‌های مختلف بیمه متفاوت میباشد اما حداقل پوشش مالی تعیین شده توسط بیمه مرکزی در سال 1398معادل 9 میلیون تومان‌‌‌‌‌ است.

بیشترین پوشش مالی در اکثر شرکت‌‌‌‌های بیمه سی میلیون تومان است و در برخی شرکت‌‌‌ها مثل بیمه شخص ثالث ایران در شرایط خاص به صدوپنجاه میلیون تومان هم‌‌‌‌‌ می‌رسد.

 

 

نرخ بیمه شخص ثالث در سال 98

حق بیمه پایه شخص ثالث هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ میشود. نرخ بیمه شخص ثالث سال 1398 که انتهای سال گذشته اعلام شد، نسبت به سال پیش (سال 1397 ) افزایش قیمت 15 درصدی داشته که دلیل اصلی این افزایش قیمت را‌‌‌‌‌ می‌توان افزایش نرخ دیه سال 98دانست. 
 

برای دیه کامل چه مبلغی در نظر گرفته شده؟ ماههای حرام چیست؟

در ابتدای هر سال مبلغ دیه  را بیمه مرکزی اعلام میکند.مبلغ دیه در سال 98  برای ماه‌های عادی 270 میلیون تومان و برای ماه‌های حرام 360 میلیون تومان اعلام گردیده است. 
 

محاسبه بیمه شخص ثالث

جهت تعیین قیمت بیمه شخص ‌ثالث، ملاک‌های مختلفی را باید در نظر گرفت :

حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

بیمه مرکزی هر سال حداقل و حداکثر حق بیمه‌ شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ مینماید که این مبلغ بر اساس میزان دیه همان سال تعیین‌‌‌‌‌ میگردد. 

میزان دیه کامل در ماه حرام و ماه غیر حرام نیز هر سال توسط قوه قضائیه اعلام‌‌‌‌‌ میشود که بر همین اساس در سال 1398 دیه کامل در ماه حرام 360 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 270 میلیون تومان تعیین گردیده است. 

 

تخفیف بیمه شخص ثالث (تخفیف عدم خسارت)

یک عامل مهم در قیمت نهایی بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت بیمه است. به این معنی که به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که بیمه‌گذار از بیمه ثالث خود استفاده نکرده باشد، به بیمه‌نامه او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ داده میشود.

در‌این صورت، زمانی که شخص بیمه‌گذار اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود نماید، تخفیف تعداد سال‌های عدم‌خسارت بر حق‌بیمه پرداختی جدید آن اعمال می‌‌شود و مبلغ آن کاهش پیدا می‌کند. 

برای مثال اگر شخصی یک سال از بیمه شخص‌ثالث خود استفاده نکند و در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، جهت تمدید بیمه‌نامه شخص‌ ثالث خود در سال بعد مشمول ۵ درصد  تخفیف حق بیمه میگردد. به همین ترتیب با افزایش تعداد سال‌‌‌‌های عدم خسارت، درصد تخفیف ثالث نیز افزایش می‌یابد. 

در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث این تخفیفات به جای ۸ سال، در ۱۵ سال اعمال می‌شود. نحوه اعمال تخفیف عدم خسارت در قانون جدید به صورت زیر است:

 1. سال اول  5%
 2. سال دوم  10%
 3. سال سوم  15%
 4. سال چهارم  20%
 5. سال پنجم 25%
 6. سال ششم   30%
 7. سال هفتم  35%
 8. سال هشتم  40%
 9. سال نهم  45%
 10. سال دهم تخفیف  50%
 11. سال یازدهم تخفیف  55%
 12. سال دوازدهم تخفیف   60%
 13. سال سیزدهم تخفیف  65%
 14. سال چهاردهم تخفیف   70%

در صورت بروز خسارت تخفیف به صورت پلکانی کاهش میابد

در قانون قبلی بیمه ثالث هنگام اولین خسارت و کنده شدن کوپن بیمه‌نامه، کل تخفیف سال‌های قبلی از بین می‌رفت ولی در قانون جدید بیمه شخص ثالث شرایط تغییر نموده است و کاهش تخفیفات به صورت پلکانی میباشد. طبق تبصره 2 ماده 6 آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به ناگهان از بین نمی‌رود.

 

جریمه دیرکرد تمدید بیمهنامه ثالث

نرخ حق‌بیمه ثالث با جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه افزایش میابد. به این صورت که در صورت عدم تمدید به موقع بیمه‌نامه ، مبلغ بیمه شخص ثالث افزایش میابد. 

جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه‌‌‌‌‌ می‌شود و مبلغ آن به نوع خودرو (تعداد سیلندر آن) بستگی دارد. 

حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، برابر مبلغ جریمه دیرکرد 365 روز است؛ یعنی اگر خودرویی چند سال هم بیمه‌نامه نداشته باشد فقط جریمه دیرکرد یک‌سال به حق ‌بیمه او اضافه خواهد شد. 

 

کاربری خودرو

قیمت حق‌بیمه ثالث به نوع کاربری خودرو نیز بستگی دارد. به عنوان نمونه خودروهای آموزش رانندگی یا تاکسی‌ها، نسبت به خودروهای شخصی در معرض خطرات و حوادث رانندگی بیشتری هستند و باید حق بیمه شخص‌ثالث بیشتری را پرداخت نمایند. کاربری‌‌هایی  حق بیمه شخص ثالث برای آنها بیشتر است عبارتند از:

میزان پوشش بیمهنامه شخصثالث

‌مقدار پوشش مالی بیمه‌نامه  مقدار تعهد مالی شرکت بیمه را در مقابل بیمه‌‌گذار مشخص میکند. بیمه مرکزی حداقل میزان پوشش مالی را برای سال 1398، مبلغ 9 میلیون تومان تعیین کرده است. بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند پوشش مالی بالاتری را خریداری کرده و از خدمات بیشتری بهره‌مند شود. 

حداکثر پوشش مالی بیمه‌نامه ثالث در اکثر شرکت های بیمه مبلغ 30 میلیون تومان میباشد. البته بعضی از شرکت‌‌‌‌های بیمه پوشش‌‌‌‌های مالی بالاتری نیز ارائه‌‌‌‌‌ می‌دهند. 

تخفیف شرکت بیمه

شرکت‌‌های بیمه می‌توانند با استفاده از تخفیف‌‌های مجاز، قیمت کمتری را به بیمه‌‌گذاران ارائه دهند. اما حتی با وجود اعمال تخفیف‌ بیمه شخص ثالث، حق‌بیمه دریافتی نباید از حداقل حق‌بیمه‌ تعیین شده توسط بیمه مرکزی کمتر است. 

 

مقدار زمان اعتبار بیمهنامه چقدر است ؟

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص‌ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال باشد اما‌‌‌‌‌ خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌ به‌‌صرفه‌‌تر است. به این دلیل که با توجه به بالا بودن ریسک بیمه‌‌های کوتاه مدت برای شرکت‌‌‌‌های بیمه، قیمت بیمه‌نامه کوتاه مدت از بیمه‌نامه یک ساله بیشتر میباشد. 

توجه کنید که بیمه‌نامه شخص ثالث از ساعت 24 روز خریداری فعال میگردد. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال است. 

 

سال ساخت و عمر خودرو هم تاثیر گذار است

بعضی شرکت‌های بیمه به طور کلی خودروهایی با سال ساخت بالا را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌دهند .

در اکثر شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ معمولا برای خودروهایی با عمر بیش از 15 سال محاسبه شده و به ازای هر سال 2 درصد به مبلغ بیمه‌نامه اضافه می‌گردد. حداکثر این ضریب برای ده سال کهنگی و معادل 20 درصد خواهد بود. 

 

قانون جدید بیمه شخص ثالث

 در سال 1398 بیمه شخص ثالث نسبت به سال‌های قبل تغییر‌‌‌‌‌هایی داشته:

الحاقیه بیمه شخص ثالث حزف شده است

در قانون قبل اگر شروع سال بیمه‌ای از ابتدای سال و همزمان با تغییر میزان دیه نبود مثلا سررسید بیمه در آذر ماه بود آنگاه باید برای مدت بیمه‌شده بر اساس دیه سال پیش، الحاقیه صادر و حق‌بیمه متناسب با دیه سال جدید اضافه میگردید. ولی در قوانین جدید نیازی به صدور الحاقیه ثالث و پرداخت مبلغ اضافه نیست و پرداخت مابه‌التفاوت آن به عهده صندوق تامین خسارت‌های جانی ثالث میباشد.

 

حذف کوپن بیمه ثالث از ابتدای سال 97

بر اساس قانون جدید از ابتدای سال 97 کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث حذف شد. برخی شرکت‌های بیمه به صورت کامل آن را حذف نموده‌اند و برخی شرکت‌های بیمه کوپن‌ها را شماره گذاری نمی‌کنند. با این وجود تعدادی از شرکت‌‌‌‌های بیمه همچنان کوپن‌‌‌ها را به صورت قبل در بیمه‌نامه خود نگه داشته اند و احتمالا در آینده‌‌‌‌‌‌ای نزدیک اقدام به حذف آنها خواهند نمود. در کل کوپن کاغذی به صورت قانونی از بیمه ثالث حذف شده است و به زودی به جای بیمه‌نامه، کارت هوشمندی صادر می‌شود که دارای QR کد است و تمام سوابق و اطلاعات بیمه‌نامه از این طریق در دسترس خواهد بود.

همچنین بهتر است بدانید که بیمه‌نامه ‌‌‌‌‌هایی که کوپن از آن‌‌‌ها حذف شده است، برای دریافت خسارت باید از کپی بیمه‌نامه خود استفاده کنند.

با یک شرکت بیمه جدید تمدید بیمه نامه شخص ثالث امکانپذیر است

هنگام تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث محدودیتی جهت انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. بنابراین خریدار می‌تواند  در سال جدید بیمه‌نامه خود را با حفظ تخفیفات عدم خسارت آن از یک شرکت جدید خریداری کند.