افت ۶ درصدی درآمد رنو فرانسه پس از خروج از ایران

افت ۶ درصدی درآمد رنو فرانسه پس از خروج از ایران

13 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

درآمد این شرکت در سه ماهه سوم سال میلادی جاری 6 درصد کاهش داشته و به 11.48 میلیارد یورو رسیده است .
بیشترین کاهش درآمد مربوط می شود به بخش اتومبیل سازی بوده که با 8.4 درصد کاهش به 10.06 میلیارد یورو رسیده است.
طبق این گزارش درآمد رنو در نیمه اول سال 9.8 درصد افزایش یافته بود. طی این مدت فروش رنو در بازار ایران 2 برابر شده و به 68365 خودرو رسیده بود.
رنو در ماه ژوئن اعلام کرد که علیرغم تحریم های آمریکا به حضور خود در ایران ادامه می‌دهد. ولی در صحنه عمل چیز دیگری اتفاق افتاده است.
کارلوس غصن، مدیرعامل رنو با اشاره به اینکه از کل تولید 3.76 میلیونی این خودرو سازی در سال گذشته، 160 هزار اتومبیل در ایران فروخته شده، گفت:« ما در ایران آینده داریم، آن را ترک نمی کنیم» .
هر چند ماه بعد این گروه خودروسازی اعلام کرد که می خواهد از تحریم های آمریکا پیروی کند.
تیری بلوور، مدیر عملیات شرکت خودروسازی رنو گفت:« ما به دنبال فرصت های جدید کسب و کار هستیم، مخصوصا در آفریقا تا بتوانیم فرصت‌هایمان در ایران را جبران کنیم» .
رنو و رقیب فرانسوی آن PSA ، اولین شرکت های اروپایی بودند که پس از برداشته شدن تحریم های ایران در سال 2016 با عجله وارد ایران شدند تا بازار تقاضای آن را تامین کنند .
معامله اروپا با ایران پس از برداشته شدن تحریم ها به 10 میلیارد دلار رسید. رنو سال گذشته قراردادی برای افزایش 75 درصدی تولید در ایران امضا کرد ولی هرگز ساخت خودرو و سرمایه گذاری خود را شروع نکرد .
گروه PSA که اتومبیل های پژو و سیتروئن می سازد، طرح های خود را در ایران معلق کرد. مانند کاری که شرکت‌های انرژی فرانسوی توتال و انجی انجام دادند. هواپیماسازی ایرباس هم سفارش ساخت 100 هواپیما را گرفته بود که از ایران رفت .
پژو در ماه مه گذشته ریسک تولید مشترک سالیانه 200 هزار اتومبیل در ایران را اعلام کرده بود. این خودروسازی هم مانند رنو در ابتدا گفت فعالیت هایش را به خاطر تحریم‌ها متوقف نمی‌کند .
رنو و پژو هر دو در سال 2012 پس از تحریم ایران توسط آمریکا و اروپا از ایران عقب رفتند .

اخبار بیشتر